EXECA - Executive Coaching Academy

Coaching ? tak czy nie?

Z coachingiem zetknęłam się 8 lat temu, a ponieważ jestem kinestetykiem i lubię doświadczać, sprawdziłam na sobie jak działa. Zapisałam się na kurs, który okazał się być strzałem w 10 (byłam w trakcie swojej kariery zawodowej na ponad 60 kursach, nie licząc studiów podyplomowych). Kurs, który opierał się w 80% na doświadczaniu. Zainspirował mnie proces, w który weszłam już od pierwszego spotkania, a w którym jestem do dziś. Mam tu na myśli proces zmiany i rozwoju samego siebie.

Pracowałam 20 lat w różnych firmach, dużych, międzynarodowych korporacjach, zdobywałam doświadczenie jako specjalista, Manager, coach… i zawsze przyglądałam się ludziom, ich zachowaniom, reakcjom, postawom. Miałam okazję, w większości przyjemność, pracować z managerami różnych narodowości. Wiele się od nich nauczyłam i dzielę się tą wiedzą podczas warsztatów, które prowadzę. Na kursie coachingowym przede wszystkim poznałam siebie, dotarłam do tego co chcę w życiu robić i co jest moją prawdziwą pasją, do czego mam naturalne predyspozycje (każdy takie ma!!!). Nauczyłam się mieć wpływ na negatywne emocje w 80%. 20% dla zdrowotności pozwalam sobie zachować. Stawiam sobie cele i dążę do ich osiągnięcia. Mam poczucie wolności i wpływu na moje życie. Przestałam się bać podejmować decyzje. Mam odwagę być sobą. To bardzo trudne i osiąga się taki stan poprzez ciężką, świadomą pracę i uważność.

Dzisiaj pracuję coachingowo, prowadzę warsztaty starając się inspirować ludzi do podejmowania decyzji, motywując do działania. Dzielę się swoimi doświadczeniami. Nie zmieniam ludzi na siłę, bo tak się nie da. Nie stosuję technik NLP, ani manipulacji. Po prostu słucham i zadaję odpowiednie pytania, pobudzam do refleksji, pomagam zrobić odważny krok i wyjść poza strefę komfortu. Często stosuję prowokacje. To fantastyczna praca, bo moi klienci to szczęśliwi i spełnieni ludzie. Prawdziwy coach nie podpowiada, nie doradza i nie sugeruje odpowiedzi. Ostatnio spotykam się z negatywnymi opiniami o coachingu, najczęściej wynikającymi z braku wiedzy, braku doświadczenia na sobie lub doświadczenia czegoś, co coachingiem nie było. A czasem z tego, że ktoś po prostu nie jest jeszcze gotowy na konfrontację z samym sobą. Do tego potrzeba odwagi, decyzji i odpowiedniego momentu w życiu.

Uczyłam coachingu przez 4 lata współpracując z różnymi uczelniami w całej Polsce. Obserwowałam i słuchałam ludzi i stąd pojawił się pomysł na moją akademię. Zebrałam wszystkie swoje doświadczenia, uwagi uczestników i postanowiłam stworzyć programy, które będą odpowiedzią na ich potrzeby. Wykorzystuję swoje doświadczenie korporacyjne, inżynierskie wykształcenie oraz predyspozycje, które mam do pracy z ludźmi. Umiejętność komunikacji czyli jak słuchać? Po co słuchać? I jak mówić? To wg mnie podstawowe kompetencje każdego współczesnego managera. To oczywiście tylko fragment tego, czego uczymy podczas naszych kursów. Dodatkowym atutem programów jest fakt, iż nabyte umiejętności wykorzystywane są także w sferze prywatnej i niesamowicie wpływają na jakość życia.

A.Polarczyk-Białek

 

Z uwagi na to, że program jest prowadzony metodologią coachingową trochę teorii:

A. COACHING TO:

- Dialog prowadzony z Klientem na partnerskich zasadach – nikt nie jest lepszy i mądrzejszy

- Proces prowadzony w sposób dobrowolny, poufny, a przez to skuteczny. Klient musi sam chcieć zmiany. Nie można do tego zmuszać, ani namawiać.

- Sesje mające na celu rozwój kompetencji i umiejętności Klienta, co prowadzi do osiągniecia wyznaczonego celu. Czasem celem jest po prostu chęć zmiany w życiu. Na początku nie wiadomo jeszcze jakiej. Od tego są sesje, aby to sprecyzować i dotrzeć do sedna.

- Diagnoza potencjału Klienta, obszarów wymagających rozwoju i ich rozwijaniu . Każdy ma naturalne predyspozycje do czegoś, warto je odkryć lub wzmocnić, aby czuć się komfortowo w sowich życiowych rolach.

- przede wszystkim Zmiana sposobu myślenia – bo tylko taka zmiana jest gwarancją zmian w zachowaniu i przejściu ze sfery wyobrażeń do działania.

B. COACHING POLEGA NA:

Określaniu:

- Celu Klienta, zgodnie z definicją SMART, co umożliwia jego mierzalność i widoczność efektu. Klient, swoimi miarami (są one ustalane indywidualnie) mierzy efektywność takiego procesu na każdej sesji i wie, czy jest on dla niego wartościowy.

- Mocnych stron, wewnętrznego potencjału Klienta i wzmocnieniu ich poprzez trwałą zmianę w jego świadomości. Nie na chwilę. Po procesie „czar nie pryśnie”, ale pozostanie. Klient będzie już w zupełnie nowym miejscu w życiu, będzie miał poczucie rozwoju, pójścia do przodu, sięgania po więcej.

Wzmacnianiu:

- Świadomości posiadanych umiejętności. Po co to robię i dlaczego jest to dla mnie tak ważne?

- Potrzeby ustalania priorytetów zadań i celów, zarządzania czasem

Umiejętności  lepszej organizacji własnej pracy i życia prywatnego

- Zdolności do  efektywniejszej realizacji celów prywatnych i zawodowych

Przyswajania  tajników zarządzania sobą i podległymi pracownikami (jeśli są)

- Świadomości własnej roli

- Sposobów radzenia sobie z sobą samym i z trudnościami  (także ze stresem)

C. COACHING POWINIEN BYĆ:

- Procesem intensywnym, nie trwającym zbyt długo i mającym trwały charakter (ale mający ma uwadze tempo każdego klienta)

- Kamieniem milowym, jak i  satysfakcją Klienta i osiągnieciem określonego celu

- Budowaniem nowego spojrzenia na ważny temat 

- Przejściem przez zmianę, jedną z wielu

Wszystkie wyżej wymienione elementy zawarte są w programie Akademii EXECA – Akademia Managera. Cały materiał oparty jest na jedenastu kompetencjach coachingowych  według ICF - International Coach Federation. Treść programu wsparta jest  interaktywnymi zajęciami, ćwiczeniami prowadzonymi  przez grono doświadczonych  trenerów. Każdy z nich posiada niezbędne międzynarodowe certyfikaty i wiele set godzin sesji mentoringowych, coachingowych i trenerskich.

Uczestnik programu Akademia Managera pozna profesjonalne narzędzia mentorskie i coachingowe, doświadczy na sobie jak działa coaching (w oparciu o kodeks etyczny ICF), tak aby zdobyte podczas kursu umiejętności przyczyniły się do spektakularnych sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Osoba, która ukończy ten kurs będzie świadoma siebie i potrafiąca efektywnie zarządzać sobą i swoim zespołem.